Misie Szumisie – jak to działa?
Misie Szumisie, z pozoru wyglądające jak zwykłe maskotki, wcale nimi nie są. Choć mogą różnić się między sobą, z założenia każdy miś Szumiś posiada wewnątrz mechanizm emitujący 5 rodzajów dźwięków – szumów: tzw. szum biały, szum różowy, szum fal morskich, szum deszczu i szum bijącego serca.
Szum biały przypomina odgłosy, jakie dziecko słyszało, będąc w brzuchu mamy. Wtedy czuło się bezpiecznie i komfortowo, dlatego dźwięk zapamiętany z okresu ciąży będzie brzmiał dla dziecka kojąco. Natężenie szumu białego jest równomierne. Podobnie jest z szumem różowym, jednak chcąc je porównać szum biały brzmi jak „sssss”, podczas gdy szum różowy bardziej jak „fffff”.
Szum bijącego serca też będzie przypominał dziecku czas w brzuszku mamy, co sprzyja poczuciu bezpieczeństwa. Jeśli chodzi o szum fal morskich czy deszczu to nie od dziś wiadomo, że maleńkie dziecko chętnie zasypia przy monotonnych dźwiękach. Rodzice do niedawna musieli radzić sobie na różne sposoby – włączali suszarkę do włosów lub odkurzacz i to niejednokrotnie pomagało dziecku zasnąć. Teraz na szczęście mają przyjemną alternatywę w postaci szumiącej maskotki.
Rodzaje misiów Szumisiów i ich szczególne funkcje
Jeżeli chodzi o rodzaje misiów to, w zależności od modelu, różnią się one między sobą wyglądem oraz wielkością całej postury misia, ale mogą też być w formie samej główki. Są takie, które posiadają system non – stop i mogą szumieć nawet do 12 godzin, ale też takie z sensorem płaczu. Działanie takiego czujnika polega na tym, że gdy szum misia po jakimś czasie od włączenia wyłącza się i przechodzi w stan czuwania, to gdy tylko dziecko zacznie się wybudzać, kręcić, szum misia natychmiast się uaktywnia. Świetnym udogodnieniem w niektórych modelach misia jest możliwość sterowania nim za pomocą aplikacji w telefonie. Smartfon służy nam wtedy jako centrum dowodzenia: możemy misia włączać/wyłączać, zmieniać ustawienia, tryb szumu i jego głośność. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Opinie lekarzy na temat misia Szumisia
Lekarze doceniają dobroczynny wpływ misia Szumisia na emocje dziecka. Zwracają jednak uwagę na to, że we wszystkim należy mieć umiar. Warto zwrócić uwagę na umieszczenie zabawki w odpowiedniej odległości od dziecka oraz pilnować czasu i głośności szumienia. Nie należy umieszczać misia tuż przy główce dziecka, ale w pewnej odległości, nie pozostawiać zabawki włączonej przez całą noc, a jedynie na czas zasypiania oraz ustawiać na ciche szumienie. Warto też z w miarę rozwoju dziecka sprawdzać, czy potrzebuje ono jeszcze misia Szumisia, bo być może okaże się, że zasypia już samodzielnie.
Jeżeli zachowa się powyższe zasady, warto zainwestować w misia Szumisia dla noworodka, gdyż chwile spokoju maluszka są też zbawienne dla rodziców. Szczególnie mamy doceniają taką możliwość i często już w ciąży poznają pozytywne opinie innych mam na temat tej niezwykłej zabawki, dlatego miś Szumiś staje się już pozycją obowiązkową w wyprawce dla noworodka.